Ako si vybrať formy na pečenie – materiály pre dokonalý zážitok

Ako si vybrať formy na pečenie – materiály pre dokonalý zážitok
Doba čítania: 7 min.

Pečenie je súčasťou života mnohých ľudí. Pre niekoho spôsob relaxu, pre iného práca, ale vždy skvelý spôsob ako prejaviť lásku ľuďom okolo nás. Vhodný materiál a nevšedný dizajn formy na pečenie sú pri pečení základom úspechu. Vybrať si tú správnu a kvalitnú formu však nemusí byť jednoduché, keďže dnes už nájdete bohatú ponuku nielen tvarov ale aj materiálov. V tomto článku sa dozviete ako si vybrať správnu formu na pečenie pre vaše potreby.

Na čom pri kúpe formy na pečenie naozaj záleží

Pri kúpe formy na pečenie je dôležitých niekoľko aspektov:

  • tvar, ktorý dodá koláču finálny dizajn
  • materiál, z ktorého je forma vyrobená
  • veľkosť vhodná pre konkrétnu príležitosť a recept
  • cena, respektíve pomer ceny a kvality formy

Tvar formy na pečenie urobí z koláča nevšedný zážitok

Dizajn formy je vcelku jednoznačné kritérium, takže sa o ňom netreba veľa rozpisovať. Práve vzor robí rozdiel medzi krásnym pútavým koláčom a koláčom, ktorý vyzerá účelne. Pokiaľ nehľadáte formu konkrétneho tvaru na konkrétny účel, ale chcete si spraviť radosť nádhernou formou na pečenie, ich výber je dnes už naozaj pestrý. Nehovorím iba o klasických formách na tortu alebo muffiny. Či už hľadáte formu na pečenie v tvare čísla, srdca, chrobáčikov, vláčika, či filmových postavičiek, možnosťami budete ohúrení. To obzvlášť platí pri formách na bábovku, kde už dnes nemusíte zostať len pri klasike, pretože nádherných atraktívnych foriem na bábovku je také množstvo, že si nebudete vedieť vybrať. V súčasnosti je obľúbená napríklad americká značka Nordic Ware, ktorej nádherné a kvalitné formy vám zaručia upečenie skutočného umeleckého diela.

Z akých materiálov sa formy na pečenie vyrábajú?

V súčasnosti je možné nájsť v ponuke formy na pečenie kovové (napr. hliníkové, oceľové, liatinové), keramické alebo nim podobné kameninové a sklenené, či moderné silikónové formy. Každý materiál, z ktorého sa vyrábajú formy na pečenie, má svoje výhody a nevýhody. Pri výbere formy mu však treba venovať pozornosť.

Dôležité vlastnosti materiálu pri pečení sú napríklad vodivosť tepla, jeho priľnavosť, teda nelepivosť, alebo možnosť umývať v umývačke riadu. Počas pečenia sa teplo prenáša z rúry cez formu do cesta. To znamená, že koláč sa pečie zo strán smerom do stredu a zospodu smerom nahor. Rôzne materiály vedú teplo rôzne rýchlo a intenzívne. Ak forma vedie teplo rovnomerne po celej ploche, nemalo by sa stať, že koláč bude v jednej časti nedopečený a na druhej strane sa už bude pripaľovať.

Od priľnavosti zase závisí, či sa koláč ľahko vyklopí. Niektoré formy na pečenie je pritom potrebné vymazať, iné netreba. S materiálom teda priamo súvisí aj kvalita pečenia, teda ako vysoko koláč narastie alebo ako dobre bude po vyklopení viditeľný vzor formy. V neposlednom rade, materiál ovplyvňuje aj starostlivosť o formu pri pečení a po ňom. Nie vo všetkých materiáloch nájdete širokú ponuku tvarov, no špeciálne pri formách na bábovku je ponuka naozaj široká.

Silikónové formy na pečenie – moderné a jednoduché

V posledných rokoch sa modernou, dostupnou a obľúbenou alternatívou tradičných foriem na pečenie stali silikónové formy. Ich ponuka je naozaj bohatá, aj čo sa týka ich tvarov, farieb a veľkostí… formy okrúhle či štvorcové, klasická silikónová forma na bábovku, či muffiny, ale aj formy v tvare srdca, zvierat a kvetín.

Najväčšou výhodou silikónových foriem pravdepodobne je, že ich pred pečením netreba vymazať a vysypať. Cesto sa naleje priamo do čistej formy a šup do rúry. Počas pečenia sa cesto od okrajov formy samé oddelí a nie je problém koláč z formy jednoducho vyklopiť. Výhodou týchto foriem je tiež skutočnosť, že sa na nich nemôžete popáliť, nakoľko silikón neakumuluje teplo. Silikónové formy na pečenie sú ľahké a jednoduché na údržbu a skladovanie.

Na druhej strane, silikónové formy majú aj svojich odporcov. Ich základný argument súvisí s tým, že silikón ako materiál nie je dobrý vodič tepla. To pri pečení spôsobuje dlhší čas pečenia (o 5-10 min.) a nie vždy rovnomerné prepečenie koláča, teda na okrajoch môže byť cesto upečené skôr, než sa dopečie stred koláča. Cesto sa v silikónovej forme pomalšie dvíha a výsledný koláč nemusí dorásť do takej výšky ako v kovovej forme. Keďže silikónová forma je mäkká a zväčša obsahuje tekutú náplň, nie je dobre stabilná a je potrebné byť opatrný pri vkladaní do rúry a položiť ju na rovný povrch.

Témou pri tomto type materiálu býva aj či sú silikónové formy na pečenie škodlivé, teda prípadné uvoľňovanie škodlivých látok zo silikónu pri pečení. Keďže silikón je druh plastu, je potrebné dbať na kvalitu výrobku, aby sa z neho pri pečení pri vysokej teplote neuvoľňovali nežiaduce látky. Potravinový silikón je však zdravotne nezávadný a netoxický materiál aj pri zahrievaní.

Hliníkové formy na pečenie – pečte ako profesionáli

Hliník je jedným z najlepších materiálov s ohľadom na tepelné vlastnosti a pre svoju výbornú tepelnú vodivosť je obľúbeným materiálom na výrobu foriem na pečenie. Hliníkové formy sú často používané profesionálmi. Hliníková forma totiž rýchlo a rovnomerne vedie teplo do cesta, čo pozitívne ovplyvňuje kysnutie a zdvihnutie cesta aj výslednú výšku koláča. Koláče sa v hliníkových formách upečú rovnomerne a konzistentne.

Hliníkové formy majú často majú vo vnútri nepriľnavú vrstvu teflónu alebo iného materiálu, vďaka ktorému sa upečený koláč dobre vyklápa. Formu je však potrebné starostlivo vymazať a pri umývaní dávať pozor, aby sa táto vrstva nepoškodila. Väčšinu hliníkových foriem môžete umývať v umývačke riadu.

Aj pri hliníkových formách však nájdeme rôznu kvalitu. Napríklad formy na pečenie od amerického výrobcu Nordic Ware sú vyrobené z robustného liateho hliníka. Tieto prémiové formy majú preto vynikajúce vlastnosti, vysokú odolnosť a celoživotnú záruku. Formy Nordic Ware zaručujú rovnomerné pečenie a zhnednutie koláča, čím zároveň detailne zvýraznia jedinečné a krásne vzory. Pozrite si ich ponuku a neodoláte. Formy Nordic Ware sú naozaj pútavé a jedinečné. Aby boli krivky a vzory na koláči, či bábovke dobre viditeľné, a po upečení ostali línie čisté a elegantne tvarované, je potrebné nielen dôsledné vymazanie formy, ale v prvom rade kvalitná forma. Formy na pečenie Nordic Ware boli ocenené v rôznych testoch a porovnávaniach.

Liatinové formy na pečenie – nestarnúca klasika

Ďalším dobrým kovovým materiálom pre formu na pečenie je liatina. Liatinové formy rovnomerne a intenzívne vedú teplo, čím sa pri pečení znižuje riziko pripálených či nedopečených častí koláča. Oproti iným typom foriem sú však liatinové formy hmotnosťou ťažšie a aj drahšie, avšak sú veľmi odolné a majú dlhú životnosť pri zachovaní rovnakej kvality. Tieto formy majú často smaltovaný povrch, ktorý sa nehodí na umývanie v umývačke riadu.

Aj smaltované liatinové formy aj keramické, kameninové formy sa používajú dlhodobo a vďaka svojim výhodám pri pečení sú stále v móde, hoci sú síce ťažšie a náročnejšie na manipuláciu.

Keramické formy – štýlové pečenie overené časom

Keramická forma na pečenie je stále u mnohých v obľube. Keramika totiž výborne vedie teplo, rýchlo, intenzívne a rovnomerne po celej ploche, čo pozitívne vplýva na prepečenie a chuť  koláča, a v neposlednom rade tiež na úspornejšiu spotrebu energie. Hoci je keramickú formu potrebné vymazať, vďaka glazúrovanému povrchu formy sa koláč dobre vyklopí. Dostupné sú celé keramické formy alebo oceľové formy s keramickým povrchom. Ponuka keramických foriem nie je veľmi široká, čo sa tvarov týka. Novšie typy keramických foriem na pečenie sa väčšinou dajú umývať v umývačke riadu. Nevýhodou tohto materiálu je však vyššia hmotnosť, krehkosť a vyššie riziko poškodenia.

Príbuznými keramických foriem sú formy kameninové. Kamenina je tvrdý glazúrovaný keramický materiál vlastnosťami podobný keramike.

Sklenené formy na pečenie sa zahrievajú a ochladzujú dlhšie ako kovové. To znamená, že v sklenenej forme bude trvať dlhšie, kým sa cesto začne piecť a po vybratí formy z rúry sa bude ešte jemne dopekať. Preto sa pri pečení v skle odporúča štandardne mierne znížiť teplotu pečenia a predĺžiť dobu pečenia o cca 5-10 minút v porovnaní s kovovou formou na pečenie.

Čím vymastiť formu na pečenie?

Vymastenie formy je pri väčšine materiálov veľmi dôležitým krokom pečenia, a hoci to nemusí byť vaša obľúbená činnosť, vymasteniu treba venovať dostatočnú pozornosť, nakoľko správne vymastenie formy je zásadným predpokladom úspechu. Špeciálne to platí pri forme na bábovku alebo formách jedinečných tvarov, ktoré chceme, aby vynikli. Formu je potrebné vymastiť starostlivo a všetky záhyby, aby sa upečený koláč ľahko vyklopil a vynikol jeho nádherný tvar.

Formu na pečenie je najlepšie vymastiť 100%-tným tukom alebo maslom, kokosovým olejom či olejom v spreji. Aby sa koláč neprilepil, vymastenú formu je potrebné vysypať hrubou múkou, prípadne polohrubou múkou, detskou krupicou či strúhankou. Výborná alternatíva na vysypanie formy na pečenie je aj strúhaný kokos alebo mleté oriešky. Kokos alebo oriešky na vysypanie formy sa k niektorým koláčom vyslovene hodia, sú však tiež vhodné pre bezlepkové pečenie.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *