TOP 6 prírodných sladidiel

TOP 6 prírodných sladidiel
Doba čítania: 7 min.

O negatívach cukru ste už iste počuli.  Vedeli ste, že priemerná spotreba cukru na jedného obyvateľa Slovenska je cca 30-35 čajových lyžičiek denne? To je naozaj dosť. Avšak obmedzenie cukru nie je jednoduché, najmä, ak rovnako ako ja, patríte medzi milovníkov kejkov. Mlsanie a sladenie si však viete spraviť zdravším…  stačí zvoliť správne prírodné sladidlo. Je ním trstinový cukor, med či kokosový cukor? Prezradím vám.

Najlepšie prírodné sladidlá

hnedý trstinový cukor

Každý človek potrebuje k životu cukor. Je základným palivom mozgu a najrýchlejším zdrojom energie. Denná spotreba glukózy nervovými bunkami je približne 30 g. Netreba ale zabúdať, že glukózu obsahuje napríklad aj múka, zemiaky, ryža, či cestoviny. Rozhodujúca je kvalita aj kvantita cukru, ktorý používame.

Pečenie si bez pridaného cukru nevieme predstaviť. Otázkou teda zostáva aká forma cukru je najvhodnejšia. Biely cukor je zbavený všetkých živín a zdraviu prospešných látok, takže ide len o prázdne kalórie. V súčasnosti už existuje ku klasickému bielemu cukru mnoho alternatívnych sladidiel s rôznymi prednosťami. V tomto článku spomeniem 6 najvhodnejších prírodných sladidiel, ktoré sú odporúčané odborníkmi z oblasti výživy. Ide o trstinovú melasu, čistý prírodný med, originálny javorový siruppravý trstinový cukor a stéviu. Do skupiny zdravších sladidiel môžeme zaradiť aj kokosový cukor, pri ktorom však nie je úplná zhoda.

Trstinový cukor si treba vedieť vybrať

cukrová trstina

Trstinový cukor sa získava z rastliny s názvom cukrová trstina. Z jej rozdrvených stebiel sa lisuje šťava, ktorá má vysoký obsah cukru, a z ktorej sa získava cukor hnedej farby. Tento pravý trstinový cukor (turbinado, muscovado, demerara) si zachováva určitý obsah trstinovej melasy, ktorá je významná z hľadiska svojho nutričného obsahu. Preto hoci je trstinový cukor chuťou a vlastnosťami podobný klasickému bielemu cukru vyrábanému z cukrovej repy, má o niečo vyšší obsah minerálnych látok ako vápnik, železo, draslík. Nezabudnime však, že cukor nekonzumujeme kvôli obsahu minerálnych látok… ich množstvá sú také malé, že ich zdravotné benefity sú zanedbateľné.

trstinový cukor

Trstinový cukor je vzhľadom na dostupnosť, univerzálnosť, štruktúru, cenu, ekologickú šetrnosť a výživu pri pečení dobrou náhradou bieleho cukru. Hoci čím tmavší cukor, tým pre zdravie lepšie, pri použití trstinového cukru na pečenie je ale potrebné myslieť na to, že tmavšie druhy cukru nie je vhodné použiť do cesta, ktoré má ostať bledé, keďže cesto sfarbuje do tmavšia. Nakoľko melasa obsiahnutá v trstinovom cukre udržiava vlhkosť, jej použitie spôsobuje, že upečený kejk je mäkkší ale hustejší. Kejk s použitím bieleho cukru zase viac narastie, lebo umožní, aby sa do cesta dostalo viac vzduchu, čím získa nadýchanejšiu štruktúru.

Je hnedý cukor a trstinový cukor to isté?

hnedý cukor

Môže byť, ale nemusí. Trstinový cukor je hnedej farby, avšak označenie cukru ako hnedý neznamená vždy, že ide o pravý trstinový cukor, ktorý si hnedú farbu zachováva prirodzene. Hnedý cukor sa niekedy vyrába aj umelo – prifarbovaním, čiže zmiešaním kryštálov bieleho cukru a melasy. Aj v obchodoch sa dá kúpiť v rôznych odtieňoch hnedej. Odlišnú farbu hnedého cukru spôsobuje zvyškové množstvo melasy, ktorá zároveň mierne zvyšuje jeho nutričnú hodnotu. Čím viac melasy cukor obsahuje, tým je tmavší, vlhkejší, menej sypký, má výraznejšiu karamelovú melasovú chuť, no čo je najdôležitejšie, má viac cenných látok a minerálov.

Trstinová melasa

trstinová melasa

Trstinová melasa je tmavý sirup, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe trstinového cukru a môžeme ju tiež považovať za prírodné sladidlo. Má veľmi výraznú chuť aj farbu, a preto nie je vhodná na akékoľvek použitie, pri pečení sa hodí skôr do perníka alebo tmavého chleba. Nielen že má oproti medu a cukru aj výrazne nižšiu kalorickú hodnotu, je aj mimoriadne bohatá na celý rad minerálov ako horčík, železo, vápnik a draslík a obsahuje vysoké koncentrácie vitamínov radu B.

Stévia – sladidlo bez kalórií

stévia

Stévia je jedinečné prírodné sladidlo, a to predovšetkým z dôvodu, že je úplne bez obsahu kalorií. Ak sa niektorí nezhodujú v otázke, ktoré sladidlo je najlepšie, stévia je sladidlo, ku ktorému nezvykne mať nikto výhrady. Má mimoriadne sladkú a špecifickú chuť. Extrakty stévie majú približne 200-300 násobný sladivý efekt v porovnaní s cukrom. Stévia má však prirodzene horkastú pachuť obmedzujúcu jej použitie. Okrem steviozidov obsahuje minerály ako vápnik, draslík, chróm, kobalt, železo, horčík, mangán, fosfor, selén, kremík,zinok ako aj rôznorodé portfólio vitamínov. Jej najprirodzenejšou formou sú sušené listy. V súčasnosti je však dostupná v rôznych podobách. Zaujímavou je napríklad stéviový cukor, ktorý je granulovaný a veľmi pohodlný na pečenie. Je to vlastne zmes cukru a stévie, pričom podiel extraktu stévie je nastavený tak, aby sa kalorická hodnota celého produktu v porovnaní s bežným cukrom znížila približne na polovicu. Oplatí sa vyskúšať.

Med – naše tekuté zlato

med

Túto sladkú vzácnu tekutinu vyrábanú včeľami z nektáru kvetov netreba nikomu predstavovať. Chuť a vôňa medu sú všeobecne známe. Existuje nespočetné množstvo druhov medu, predovšetkým podľa zdroja – teda rastliny, z ktorej včely daný med vyrobia, napríklad agátový, lipový či repkový. Med je taktiež odlišný podľa spôsobu spracovania. Jednotlivé druhy medu majú potom rôzny vzhľad, vlastnosti a účinky. Med je sladší ako cukor. Má aj antiseptické a liečivé vlastnosti, ktoré sa však pri vyšších teplotách strácajú, takže z hľadiska zdravia je vhodnejší do nepečených dezertov. Pre zaručenie jeho kvality je vhodné zaobstarať si pravý med zo spoľahlivého včelárstva.

Javorový sirup

javorový sirup

Javorový sirup je prírodné sladidlo, ktoré sa vyrába zo surovej miazgy mohutného javora cukrového, najčastejšie kanadského. V obchodoch ho nájdete v rôznych podobách, no pravým javorovým sirupom je iba 100 %  miazga z javora cukrového bez iných prísad. Je dostupný v rôznej hustote a odtieňoch – od zlatistej až po tmavo hnedý. Má orechovo-medovú až karamelovú chuť. Keďže javorový sirup vysokú sladivosť, stačí použiť pomerne malé množstvo.

Pridanou hodnotou javorového sirupu je vyšší obsah zinku a mangánu, je tiež zdrojom vápnika, železa a draslíka. Taktiež obsahuje mnoho antioxidantov, istá štúdia v ňom objavila až 24 druhov antioxidantov. Aj pri javorovom sirupe však rovnako netreba zabúdať, že hoci je dobrou náhradou bieleho cukru, jeho zdravotné benefity sú veľmi malé v porovnaní s vysokou hladinou cukrov a kalórií, ktoré obsahuje.

Rozporuplný kokosový cukor

kokosový cukor

Kokosový cukor patrí v dnešnej dobe taktiež medzi populárne prírodné sladidlá. Vyrába sa zo šťavy, ktorá sa získava zo žltých kvetov kokosovej palmy. V stopových množstvách obsahuje zdraviu prospešné minerály ako železo, zinok, vápnik či draslík, ako aj vitamíny, antioxidanty a vlákninu. Rovnako ako iné sladidlá však nemôže byť považovaný za zdroj výživy. Dokonca, niektorí odborníci nepovažujú kokosový cukor za najvhodnejšie sladidlo vzhľadom na vysoký podiel čistej fruktózy, ktorá je v kokosovom cukre zastúpená viac než glukóza. Fruktóza je totiž v koncentrovanej podobe pre naše zdravie problémovým cukrom a podľa výskumu uverejneného v Journal of the American College of Cardiology môže konzumácia fruktózy vo veľkom množstve spôsobiť zdravotné problémy. Hoci teda možno kokosový cukor považovať za zdravší než biely cukor, určite nie je zázračný. (Viac o produktoch z kokosu a ich účinkoch sa dočítate v článku Mýty a fakty o kokose – je kokos zdravý?)

V porovnaní s bielym cukrom je kokosový cukor značne menej sladký. Vďaka svojej granulovanej štruktúre môže ľahko poslúžiť ako jeho náhrada. Má jemnú karamelovú chuť a hnedú farbu, vďaka čomu môže byť vítaným doplnkom niektorých receptov a negatívom pre iné. Hoci vzhľadovo pripomína hnedý cukor, v porovnaní s ním nedrží toľko vlhkosti, čo môže pri niektorých kejkov spôsobiť, že budú mierne suchšie a hustejšie. Zlepšenie obsahu vlhkosti sa môže dosiahnuť zvýšením množstva tuku (masla, oleja), prípadne kokosový cukor pred pridaním do receptu roztopiť.

Tak čo, inšpirovala som vás na vyskúšanie nejakého vami neobjaveného prírodného sladidla? Ak aj potrebujete denne svoju dávku sladkého, skúste si osladzovať život zdravšie. A hoci je dobré využívať alternatívne sladidlá kvôli ich nutričným hodnotám, netreba zabúdať na to, že cukor je stále cukor a so žiadnym to netreba preháňať. Oveľa viac preto spravíte, ak použité množstvo akéhokoľvek sladidla v receptoch znížite na minimum a zamlsáte si na zdravších alternatívach kejkov, teda napríklad s použitím orechov, maku, horkej čokolády, ovocia či tvarohu, a do cesta primiešate aj celozrnnú múku. A ak by ste si trúfli aj na kejk úplne bez cukru, môžete ho nahradiť napríklad použitím prírodných cukrov banánu.

bez cukru


6 thoughts on “TOP 6 prírodných sladidiel”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *